Znajdź produkt
Newsletter

Budowa masy i siły mięśni

W trakcie intensywnego wysiłku, podczas pracy włókien mięśniowych dochodzi do stopniowej ich degradacji. Mikrourazy mięśni powstają zarówno na skutek uszkodzeń mechanicznych, jak i tych powodowanych przez wolne rodniki tlenowe, powstające w nadmiarze wskutek intensywnych przemian energetycznych towarzyszących ćwiczeniom. W momencie rozpoczęcia aktywności mięśniowej dochodzi do całkowitego zahamowania procesów anabolicznych, a organizm nastawia się na wzmożoną produkcję energii.

W sytuacji, gdy węglowodanowe zasoby energetyczne ulegną wyczerpaniu, spalane są uwalniane w wyniku mikrourazów mięśni aminokwasy. Gdy organizm po intensywnym treningu, otrzyma odpowiednio zbilansowany posiłek, zawierający łatwo przyswajalne źródło aminokwasów i węglowodanów, to jest on w stanie odbudować powstałe w wyniku wysiłku straty i to z pewnym zapasem. W dłuższym okresie czasu, wskutek powtarzalności sesji treningowych przy właściwie zbilansowanej diecie, wspomaganej odpowiednią suplementacji dochodzi do wzrostu objętości włókienek kurczliwych i przyrostu beztłuszczowej masy mięśni. Odpowiednia regeneracja mięśni po treningu wspomaga rozwój ich masy i siły, a także pozostałych zdolności wysiłkowych. Paradoksalnie bez wpływu okołotreningowego katabolizmu i następującego po nim cyklicznie anabolizmu wzrost masy mięśni i przyrost formy nie byłyby możliwe.

Efekty działania treningu na organizm człowieka mogą być wzmacniane poprzez stosowanie właściwej adekwatnej dla uprawianej dyscypliny diety połączonej z dodatkowym uzupełnieniem (suplementacją) wybranych składników pokarmowych. Składniki pokarmowe, stosowane we wspomaganiu wysiłku fizycznego, korzystnie wpływają na proces odbudowy białek jak i również na przebieg procesów energetycznych, w tym na rozpad tłuszczów zapasowych. Stanowią one również źródło substancji, których organizm potrzebuje do procesów metabolicznych, a nie potrafi ich wytwarzać, takich jak niektóre aminokwasy, witaminy, czy minerały. Uzupełniane w postaci koncentratów odżywczych, tabletek, kapsułek, napojów i batonów makroskładniki oraz mikroskładniki pokarmowe mogą wspomagać procesy anabolicznej regeneracji potreningowej, dostarczać energii do ćwiczeń, czy też zabezpieczać białka mięśniowe przed rozpadem na skutek katabolizmu. W znaczący sposób mogą one wspomagać organizm, obciążony wysiłkiem fizycznym, przekładając się bezpośrednio na poprawę wyników sportowych. Jednocześnie mają one bardzo wysoką gęstość odżywczą, co oznacza, że nie powodują nadmiernego obciążania przewodu pokarmowego w przeciwieństwie do klasycznych posiłków, co jest bardzo istotne u regularnie ćwiczących sportowców.

Źródło: Olimp Laboratories®

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax