Znajdź produkt
Newsletter

HMB - β-hydroxy-β-metylomaślan - przegląd składników odżywek i suplementów

HMB to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który powstaje naturalnie w organizmie z L-leucyny. Organizm wytwarza małe ilości HMB w celu obrony białek przed ich niszczeniem w efekcie procesów katabolicznych inicjowanych w skutek złej diety, wysiłku fizycznego czy stresu.

HMB posiada niezwykle istotne działanie antykataboliczne, w efektywny sposób zabezpiecza mięśnie przed rozpadem ich struktur białkowych. HMB modyfikuje strukturę enzymów katabolicznych, co w bardzo dużym stopniu hamuje ich destrukcyjne działanie na tkankę mięśniową. Ponadto HMB podobnie jak L-leucyna stymuluje pracę enzymów anabolicznych, przyczyniając się do odbudowy struktur mięśniowych. Cząsteczki HMB aktywują proces wytwarzania energii z tłuszczu zapasowego, oszczędzając przy tym białka mięśniowe.

Suplementacja HMB przynosi wymierne efekty wielu dyscyplinach sportu. Jest to środek ułatwiający i przyspieszający adaptację wysiłkową, który wspomaga rozwój masy, siły i wytrzymałości mięśniowej oraz wydolności tlenowej, przyczyniając się jednocześnie do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej.
Najczęściej stosuje się HMB w postaci β-hydroxy-β-metylomaślanu wapnia, najstabilniejszej, krystalicznie czystej i najbardziej efektywnej w suplementacji formie tej substancji.

Źródło: Olimp Laboratories®

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax