Znajdź produkt
Newsletter

Kreatyna - przegląd składników odżywek i suplementów

W wyniku spalania energetycznych składników pokarmowych powstają rodniki fosforanowe stymulują one jądra komórkowe do produkcji białek i włókienka mięśniowe do generowania impulsów siłowych. Kreatyna odbiera je z mitochondriów i jako aktywna fosfokreatyna transportuje je po organizmie. Jest ona najdoskonalszym związkiem transportującym rodniki fosforanowe, ponieważ z taka samą łatwością je wiąże jak i uwalnia.
Fosfokreatyna stymuluje pracę enzymów anabolicznych, dostarczając rodników fosforanowych do przekazu hormonalnych sygnałów. Ponadto oddziałuje ona na proces fosforylacji białek jądra komórkowego, prowadzący do produkcji RNA, jednocześnie wpływając korzystnie na proces syntezy białek. Bierze udział w generowaniu impulsów siłowych przez białka kurczliwe włókienek mięśniowych, fosforyluje enzymy kataboliczne ograniczając ich aktywność.
Suplementacja kreatyną powoduje intensyfikację procesów anabolicznych, prowadząc do wzrostu masy i siły mięśni a także ich wytrzymałości. To jeden z najdoskonalszych i najbardziej uniwersalnych suplementów, który działa absolutnie na wszystkich uprawiających sport amatorsko i zawodowo, przyczyniając się do poprawy wyników i możliwości. Jej najprostsza i najbardziej popularna forma to monohydrat kreatyny.
Aby zmaksymalizować efekty suplementacji i zwiększyć anaboliczną siłę tego suplementu łączy się w jedną cząsteczkę kreatynę z różnymi metabolitami energetycznymi (jabłczan, pirogronian, cytrynian). Kolejny zabieg poprawiający efektywność suplementacji to alkalizacja, czyli wprowadzone do środowiska kreatyny jonów pierwiastków zasadowych (buforowany monohydrat kreatyny KRE-ALKALYN®). Wszystkie te modyfikacje chronią jednocześnie cząsteczkę kreatyny przed jej przemianą do nieaktywnej kreatyniny, na drodze cyklizacji. Jedną z najbardziej zaawansowanych cząstek kreatyny na świecie stanowi chelat kreatynowy magnezu Albion® Creatine Magna Power®

Źródło: Olimp Laboratories®

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax