Znajdź produkt
Newsletter

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Współczesne szalone tempo życia powoduje, że czas ucieka nam coraz szybciej. Nie chcemy jednak, aby równie szybko odciskał piętno na naszej skórze. Nie da się zatrzymać upływającego czasu, lecz dzięki kolejnym odkryciom w dziedzinie dermatologii i kosmetologii możemy wpłynąć na to, by skóra wyglądała zdrowo, świeżo, zmarszczki były mniej widoczne, a nasze samopoczucie, lepsze.

„Grzechem” najczęściej popełnianym wobec skóry jest niedostateczne nawilżanie, co prowadzi do jej przesuszenia, zaniku elastyczności i gładkości. Wraz z wiekiem przesuszenie skóry jest coraz większe, a zanik struktur kolagenowych i elastynowych sprawia, że pojawiają się zmarszczki. Skóra zawiera około 20 procent wody zawartej w organizmie człowieka, z czego większość znajduje się w skórze właściwej, a w warstwie rogowej pozostaje jej tylko około 10 procent, dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry.

Substancją, która najsilniej wiąże i zatrzymuje cząsteczki wody, jest kwas hialuronowy. W prawie wszystkich organizmach żywych znajduje się on w macierzy międzykomórkowej skory właściwej, gdzie jest go stosunkowo dużo, ale jest on obecny także w mózgu, kościach, płynie łzowym i stawowym.

Pierwotnie kwas hialuronowy pozyskiwany był z kogucich grzebieni, lecz obecnie otrzymywany jest metodami biotechnologicznymi na drodze fermentacji bakterii streptococcus.

Jest związkiem bezpiecznym, ponieważ ma identyczną budowę chemiczną jak kwas występujący w bakterii i w organizmie człowieka. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego ma zdolność wiązania 200–250 cząsteczek wody. Kwas hialuronowy ma charakter biopolimeru, a jego masa cząsteczkowa waha się od kilku tysięcy do 20 milionów daltonów. Jest to cecha bardzo istotna, ponieważ od wielkości cząsteczki zależy jej „wchłanialność” przez organizm.

Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy łatwiej się wchłania, przez co może wnikać w głębiej położone warstwy skóry. Ta „cudowna” cząsteczka oprócz możliwości wiązania wody spełnia także rolę pośrednika, który ułatwia wprowadzenie w głąb skóry innych dobroczynnych składników. Sam kwas ma zdolności „wymiatania” wolnych rodników, a w połączeniu z antyutleniaczami, takimi jak witaminy C i E oraz prowitamina A, sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, pełna blasku i nie traci swoich konturów. Ze względu na właściwości ochronne kremy zawierające kwas hialuronowy można bezpiecznie stosować zimą, gdyż nie powodują rozszerzania naczyń krwionośnych – w przeciwieństwie do kremów, w których czynnikiem nawilżającym jest woda.

Kwas hialuronowy, ponieważ jest związkiem fizjologicznym, znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej, która korzysta z osiągnięć kosmetologii. Żele bazujące na cząsteczkach tego kwasu są składnikiem implantów służących do wypełniania zmarszczek oraz powiększania piersi i ust. Rezultaty widoczne są zaraz po wykonaniu aplikacji. Mankamentem tego rodzaju zabiegów jest fakt, że kwas hialuronowy, będący substancją fizjologiczną, wchłaniany jest przez organizm stopniowo, co sprawia, że zabiegi wymagają powtórzeń – przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku.

Korygowanie załamań skóry nie jest jedynym zastosowaniem kwasu w medycynie estetycznej. Coraz częściej stosuje się go w celu powiększenia narządów płciowych.

Warta podkreślenia jest możliwość dostarczania kwasu hialuronowego do organizmu wraz z dietą. Kosmetyka – oprócz podejmowanych działań zewnętrznych – wspomaga się preparatami doustnymi „wycelowanymi” w konkretne problemy estetyczne. Udowodniono, że mimo obecności w przewodzie pokarmowym enzymu hialuronidazy rozkładającego kwas hialuronowy, część dostarczanego z dietą kwasu wbudowuje się w strukturę skóry.

Źródło: HF Hipokrates news

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax