Znajdź produkt
Newsletter

Łysienie – przyczyny i sposoby leczenia

Piękne i lśniące włosy są ozdobą każdej kobiety. Odpowiednio dobrana do kształtu twarzy fryzura dodaje uroku i powabu. Wiele jednak kobiet cierpi z powodu nadmiernej, rozlanej utraty włosów. Z uwagi na wiele przyczyn łysienia ciężko jest dobrać skuteczną terapię. Niejednokrotnie leczeniem tego schorzenia zajmuje się kilku lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Czym w istocie jest łysienie – to przejściowa lub trwała utrata włosów, nie tylko tych na głowie, ale na każdej części ciała, gdzie występuje owłosienie.

Ach, ci mężczyźni

Utrata włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym i uznaje się, że dziennie tracimy od 50-100 włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy ta ilość drastycznie wzrasta. Za główną przyczynę wypadania włosów uznaje się androgeny, czyli męskie hormony płciowe, a dokładnie ich pochodną, czyli dihydrotestosteron. Najbardziej wrażliwe na tę substancję są mieszki włosowe, zwłaszcza okolicy ciemieniowej. Pod wpływem dihydrotestosteronu mieszki włosowe kurczą się i produkują cienkie, kruche i łatwo wypadające włosy. Ten typ łysienia jest dziedziczny i występuje u ponad 60 proc. mężczyzn po 50 roku życia. Zdarza się także u kobiet.

Zło czai się wszędzie

Z innych przyczyn łysienia wymienia się zaburzenia układu nerwowego, hormonalnego czy immunologicznego. Dlatego też w przypadku chorób układowych, np. w niedoczynności tarczycy, jednym z objawów jest masowa utrata włosów. Stres nasila uwalnianie neuropeptydów i neurotransmiterów, które powodują przyspieszone starzenie się włosów, a tym samym ich wypadanie. Do kolejnych przyczyn łysienia można zaliczyć m.in. niedobór żelaza, kwasu foliowego oraz cynku. Również choroby infekcyjne, np. niektóre postaci grypy, a także wysoka gorączka mogą doprowadzić do utraty włosów. Leki, a zwłaszcza chemioterapia nowotworów mogą doprowadzić nawet do całkowitej, ale odwracalnej utraty owłosienia. Prozaiczną przyczyną wypadania włosów są zbyt drastyczne zabiegi fryzjerskie, tj. silne rozjaśnianie czy trwała ondulacja, a także zbytnie naciągnięcie włosów np. zaczesanie w koński ogon.

Cierpliwość przede wszystkim

Leczenie nadmiernej utraty włosów jest niezwykle trudne i wymagające długiego czasu. Na początku najlepiej jest zastosować dostępne w aptece (bez recepty) miejscowe środki wzmacniające porost włosów, w połączeniu z ogólnymi preparatami witaminowymi. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów doustnych wspomagających leczenie łysienia. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że pierwszych efektów po zastosowaniu takiej kuracji możemy spodziewać się nie wcześniej niż po dwóch miesiącach od jej rozpoczęcia. Jeżeli mimo systematycznego przyjmowania preparatów wzmacniających nie udaje się nam powstrzymać wypadania włosów, należy zasięgnąć opinii dermatologa, a niekiedy również endokrynologa i ginekologa.

Łykanie i wcieranie

Dermatolog zalecić może preparaty do miejscowego wcierania zawierające minoksydyl, którego działanie polega na relaksacji mięśni gładkich, co poprawia krążenie krwi w skórze głowy. Dobre efekty przynoszą preparaty składające się z połączenia miejscowo działającego sterydu z kwasem salicylowym. Nie tylko poprawiaj ukrwienie skóry, ale także wykazują działanie przeciwzapalne. Niestety, preparaty te hamują jedynie proces łysienia, nie powodując odrastania włosów. Z leków działających ogólnosystemowo należy wymienić preparaty hormonalne o działaniu przeciwandrogenowym. Nową metodą leczenia jest zabieg mezoterapii, polegający na śródskórnym podawaniu niewielkich ilości preparatu leczniczego bezpośrednio w skórę zmienioną chorobowo. W przypadku łysienia będzie to oczywiście skóra głowy. Zabieg taki prowadzi do zwiększenia metabolizmu komórek, stymulacji fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych oraz przyczynia się do poprawy mikrokrążenia, zarówno w skórze właściwej, jak i tkance podskórnej.

Najważniejsza równowaga

W trakcie leczenia łysienia nie należy zapominać o zasadach prawidłowego odżywiania. Powszechnie wiadomo, że drastyczne diety odchudzające powodują niedobór składników pokarmowych i częstsze wypadanie włosów. Otyłość zaś sprzyja wzrostowi poziomu androgenów we krwi, a tym samym występowaniu łysienia o typie androgennym. Literatura podaje też, iż nawet krótkotrwała dieta bezbiałkowa może prowadzić do zaniku brodawki włosowej. W przypadku utraty włosów, zwłaszcza przez kobiety, niezbędnym jest fachowe wsparcie psychologiczne, gdyż fakt utraty włosów jest sytuacją bardzo stresogenną. Dlatego tak ważne jest nie tylko leczenie samego łysienia, ale i pomoc psychologa, który zlikwiduje lęk spowodowany tą chorobą i ułatwi zarówno proces diagnostyczny, jak i leczniczy.

Źródło: L`biotica

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax