Znajdź produkt
Newsletter

Metabolizm, anabolizm, katabolizm

METABOLIZM

Pod tym pojęciem kryje się całość procesów biochemicznych, które w każdej chwili zachodzą w milionach komórek naszego organizmu zachowując go przy życiu. Procesy te umożliwiają mu wzrost i rozmnażanie, a także utrzymują w odpowiednim stanie jego struktury: mięśnie, aparat ruchu, skórę, narządy wewnętrzne, układ nerwowy itp. Na metabolizm składają się dwa rodzaje procesów – te w których rozkładana jest materia organiczna – nazywane KATABOLIZMEM, a także te, w których ta materia powstaje – ANABOLIZM.

METABOLIZM = KATABOLIZM + ANABOLIZM

Jednym z bardzo istotnych procesów rozpadu, czyli katabolizmu jest oddychanie komórkowe, w trakcie którego w wyniku skomplikowanych reakcji enzymatycznych rozkładane są związki organiczne w celach energetycznych. Najczęściej są to dostarczane wraz z pożywieniem wysokoenergetyczne węglowodany, a w sytuacji ich deficytu także białka i tłuszcze. Ich rozkład prowadzi do syntezy podstawowego paliwa komórkowego – ATP (adenozynotrójfosforanu). W wyniku redukcji bogato energetycznych fosforanów dochodzi do uwolnienia energii chemicznej, koniecznej dla utrzymania przy życiu wszystkich komórek i procesów życiowych. Olbrzymie ilości energii potrzebne są intensywnie pracującym mięśniom w trakcie każdego wysiłku fizycznego. W warunkach dostatku energii w organizmie zachodzą liczne procesy budowy – anabolizmu, w czasie których syntetyzowane są białka funkcjonalne (np. enzymy) i budulcowe a także kwasy nukleinowe.

METABOLIZM W SPORCIE

Wysiłek fizyczny prowadzi do pobudzenia procesów przystosowawczych organizmu – jednoczesnej intensyfikacji procesów katabolicznych i anabolicznych. W trakcie spalania składników odżywczych uwalniana jest niezbędna podczas ćwiczeń energia, jednocześnie w anabolicznym procesie proteogenezy tworzone są nowe białka. Ich budowa prowadzi do przyrostu masy białek oddechowych, które odpowiedzialne są za rozwój wytrzymałości oraz spalanie tłuszczów zapasowych, jak i białek kurczliwych, odpowiedzialnych za rozwój masy mięśniowej, siły, szybkości i skoczności.

Źródło: Olimp Laboratories®

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax