Znajdź produkt
Newsletter

Odżywki energetyczno-węglowodanowe - przegląd odżywek i suplementów

Podstawowymi składnikami energetycznymi dla komórki mięśniowej są kwasy tłuszczowe oraz glukoza. Składniki te wnikają do mitochondriów komórkowych, gdzie w efekcie wieloetapowych przemian metabolicznych ich energia zostaje zgromadzona w postaci bogato energetycznych rodników fosforanowych, w adenozynotrójfosforanie (ATP).

Węglowodany w efekcie trawienia dostarczają do komórek mięśniowych glukozy przekształcanej w energię niezbędną do skurczów włókienek mięśniowych i anabolizmu białek.
Węglowodany złożone – biopolimery glukozy o długich łańcuchach przemieniają się relatywnie wolno w glukozę, więc zaopatrują w nią organizm na dłuższy czas. Są niezbędne do regeneracji powysiłkowej – dostarczają substratu do syntezy glikogenu. Jest to zapas szybkiej energii magazynowanej w komórkach mięśni i wątrobie.

Uzupełnianie zasobów glikogenu to jeden z podstawowych aspektów właściwej regeneracji powysiłkowej mięśni. Węglowodany proste takie jak dekstroza szybko dostarczają energii z glukozy, ale działanie ich jest zazwyczaj krótkotrwałe. Węglowodany stymulują produkcję i uwalnianie anabolicznej insuliny. W ten sposób przyczyniają się do wzrostu tempa anabolizmu białek oraz poprawiają wysycenie komórek mięśniowych składnikami odżywczymi i kreatyną. Z tej przyczyny często stosowane są jako transportery kreatynowe.

Źródło: Olimp Laboratories®

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax