Znajdź produkt
Newsletter

Sporty para militarystyczne - Airsoft i więź społeczna

Airsoft, jest nie tylko aktywnością fizyczną, ale także sposobem na poznawanie i zrzeszanie ze sobą ludzi o podobnych zainteresowaniach, to wpływa na więź społeczną. Zdaniem Jana Szczepańskiego, taką więzią, nazywamy „zorganizowany system stosunków, instytucji i ośrodków kontroli społecznej, skupiający jednostki, podgrupy i inne elementy składowe w funkcjonalną całość zdolną do utrzymania się i rozwoju.” Jak łatwo zauważyć, asg posiada system stosunków, regulowany częściowo przez zasady gry, kontrolowany przez samych zawodników. Pojedynczy zawodnicy, jak i grupy, oranizują się poprzez, zarówno lokalne fora internetowe, jak i ogólnopolskie forum, jakim jest wmasg. Dzięki temu społeczność airsotowa, nie tylko utrzymuje się od kilkunastu lat, ale ciągle się rozwija. Przykładowo w 2001 roku na pierwszym zlocie maniaków, zorganizowanym przez wmasg, pojawiło się dwadzieścia cztery osoby, obecnie takie zloty przyciągają stetki maniaków i dużo więcej osób zainteresowanych.

Więzi społeczne przybierają różne formy. Charakteryzują się niejednolitą trwałością i siłą złączenia więzi w całość. Siła i trwałość danej więzi społecznej jest zależna w największym stopniu od ilości i jakości komponentów składających się na dany rodzaj więzi. Jednym z ważniejszych komponentów niewątpliwie jest bezpośrednie lub pośrednie zetknięcie się osób w określonej przestrzeni w określonym czasie, w wyniku którego uświadomiły one sobie istnienie drugiej istoty i posiadane przez nią cechy. Takie działanie nazywane jest stycznością przestrzenną, która jest wszechobecna na polu airsoftowym, jako że rozgrywki nie opierają się na samotnej zabawie, jest ot zdecydowanie sport drużynowy. Ale ponieważ jest również paramilitarystyczny, to świadomość obecności na tym samym terenie innych osób, nie ze swojej drużyny, jest znacznie większa, niż w innych sportach drużynowych. Niezwykle istotną jest również styczność psychiczna stanowi ona efekt wzajemnego zainteresowania się pewnymi cechami osób pozostających w styczności przestrzennej. Tutaj ponownie należy odwołać się do wojskowych korzeni asg, gdyż osoby z dłużyszym starzem, potrafią znacznie sprawniej operować na polu rozgrywki, jednakże nie wykorzystują tego do pokazywania swojej wyższości, tylko do pomocy „nowym” i motywowania ich.

Styczność społeczna występuje wtedy, gdy osoby pozostające ze sobą w styczności przestrzennej dostrzegają wzajemne u siebie interesujące ich cechy bądź rzeczy, wówczas starają się nie tylko dokładniej poznać, ale i pozyskać lub wymienić jakieś wartości. Żeby wszystkie z wymienionych styczności miały szanse powstać musi dokonać się tak zwane odwzajemnione zauważenie się i zapamiętanie jakichś cech drugiej osoby. Są to styczności zaliczają się do grona bezpośrednich. Istnieją jednak również styczności pośrednie czyli sytuacje, w której niezbędny jest pośrednik za pomocą którego dochodzi do kontaktu dwóch osób. Airsoft, co wynika z samego regulaminu, jest sportem otwartym, którego celem jest nie tylko aktywność fizyczna, ale i łączenie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Pośrednikiem w stycznościach, w przypadku bycia członkiem drużyny, jest najczęściej jej dwódca, który motywuje drużyne, starając się „zmusić” członków do osiągania maksymalnych wyników i współdziałania. W rozumieniu socjologicznym można to określić jako wzajemne oddziaływanie, czyli systematyczne, długotrwałe wykonywanie działań skierowanych na wywołanie odpowiedniej reakcji ze strony partnera, który z kolei swoim zachowaniem wywołuje reakcje działającego. Wzajemne oddziaływanie, jak i jego część – działanie społeczne, są elementem więzi społecznej. Tym samym, w preambule do zasad asg, przedsawiony jest cel tego sportu, mianowicie tworzenie i wzmacnianie więzi, między osobami o podobnych zainteresowaniach. „Airsoft jest także źródłem pozyskiwania nowych znajomych i przyjaciół. Służy także umacnianiu wzajemnej życzliwości w poczuciu równości wszystkich miłośników. W airsoft nie ma miejsca na okazywanie jakichkolwiek niechęci wynikających z przynależności narodowych, kulturowych, religijnych, politycznych i rasowych. Niedopuszczalnym jest zatem wykorzystywanie airsoft do głoszenia czy prezentowania jakichkolwiek niechęci wobec jakiejkolwiek grupy jego miłośników.”

Choć na imprezach organizowanych na szeroką skalę, uczestnicy muszą mieć ponad szesnaście lat, to na mniejszych, lokalnych „strzelankach”, wybór ten pozostawia się organizatorom. Jak łatwo się domyśleć, asg jest spełnieniem chłopięcych marzeń o wojsku, dlatego sport ten jest zdominowany właśnie przez mężczyzn, jednakże kobiety również uczestniczą w zabawach, ale są w przeważającej mniejszości. Wytłumaczenia tego stanu rzeczy można szukać w wypowiedziach aktywnych uczestniczek zabawy, otóż na pytanie czemu jest tak mało kobiet w airsofcie odpowiadają:
„hichel:

- bo większość facetów chce mieć hobby dla siebie, gdzie mogą się wyrwać z domu spotkać z kumplami i często nie chcą ciągnąć za sobą swojej kobiety,

- bo większość kobiet obawia się trudnych warunków, ubrudzenia się, bólu, siniaków, połamania paznokci,

- bo większość kobiet woli wydawać na kosmetyki i ciuchy, niż na zabawki do AS,

- bo Polska to taki kraj, gdzie wciąż panuje głupie przekonanie, że jednak militaria, strzelanie to męskie hobby, a baby do garów.
Ice: Powiedzmy wprost, nie jest to „typowe damskie zajęcie”. To trzeba po prostu lubić, a mało która kobieta interesuje się wojskiem i militariami. Są zajęcia, w których realizują się lepiej.”

Od kilku lat powstaje coraz więcej grup airsoftowych. Na samym tylko Śląsku jest ich zarejestrowanych ponad 270. Takzwane team-y, przyjmują przeróżne założenia, jedne mają charakter typowo militarny, gdzie na treningach ćwiczy się firmacje bojowe, patrolowe itp., gdzie sprawność fizyczna musi być na bardzo wysokim poziomie, a hierarchia dowodzenia jest równie ważna jak w prawdziwych oddziałach wojskowcyh. Inne grupy, nastawiają się na dobrą zabawę na strzelankach, a wcześniejsze ćwiczenia, mają na celu „zgrać” ze sobą drużynę. Istnieją także osoby, które zrzeszają się tylko po to, aby zawsze grać po jednej stronie, ze swoimi znajomymi. Jednak ciekawostką jest to, iż w 2009 roku, powastał w Polsce pierwszy zespół zrzeszający osoby niepełnosprawne, „(...) podstawowym zadaniem [tej grupy-przyp. autora] jest zrzeszanie osób niepełnosprawnych i umożliwienie integracji na polu airsoftowym. (...) Drugi założyciel teamu, Kacper “Kakadz” Kolibowski, od urodzenia jeździ na wózku, jednak nie przeszkodziło mu to w zrealizowaniu swoich marzeń i od jakiegoś czasu jest jednym z wielu airsoftowców w Polsce.” Nazwa zespołu „ASG 1st Battle Wheelchairs Team”, mówi sama za siebie, członkowie drużyny to nie tylko osoby pełnosprawne, ale również osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Powstanie takiego zespołu udowadnia, iż airsoft jest dla każdego i każdy jest w nim mile widziany.

Ruch jest jedną z najważniejszych potrzeb naturalnych organizmu ludzkiego, jest on nieodłącznym elementem życia, zarówno osobistego jak i społecznego. Jednak coraz większy postęp cywilizacyjny, rozwój nauki, techniki obok niewątpliwych korzyści niesie ze sobą również wiele niebezpiecznych skutków ubocznych. Jendym z najgroźniejszych, jest właśnie osłabienie więzi społecznej, spowodowany przez coraz „szybszy” sposób życia, przec co coraz trudniej utorzsamiać się z konkretnymi grupami społecznymi. Właśnie dlatego, coraz więcej sportów, kładzie nacisk na rozwój i wzmacniane więzi między członkami. Airsoft jest ciągle rosnącym w popularność sportem paramilitarystycnym. Jego otwarta i chętna do przyjmowania nowych członków, społeczność zachęca do aktywnego spędzania czasu, kładąc równocześnie nacisk na ciągły rozwój. Ten niezwykły sport łączący w sobie elementy wojskowości i survivle, wyciąga ludzi z sal treningowych i siłowni, oferując nowy styl życia oraz pokazując, że każdy, kto tylko chce, może przyłączyć się do zabawy.

Wybrane marki
ActivLab
Algotherm
Aminostar
Auriga
Ava Laboratorium
Bioderma
Dymatize
Filorga
Fitmax
Himalaya Herbals
Mesoestetic
Naturelle d’Argan
NeoStrata
Nutrend
Olimp
Organix Cosmetix
Planters
SVR
URIAGE
Vitalmax